Oasis Turizm

 

 
 
 
 

 

Toplantı Organizasyonlarımız 
 
 
 
 
 
 
 
   

 

 
Fener-Balat


FENER – BALAT – AYVANSARAY

3 Nisan 2011 Pazar

Buluşma Yeri ve Saati: Kadir Has Üniversitesi önü, Cibali, 09:30
Tahmini Bitiş Saati: 16:30 - 17:00

Rehberimiz:  Ayşe Bayvas, Sanat Tarihçisi

 

Gezimize Cibali’de Kadir Has Üniversitesi’nin önünde buluşarak başlıyoruz. Türkiye’nin ilk tütün fabrikası olan Cibali Tütün Fabrikası’ndan sonra Haliç Surları’nın önemli kapılarından biri olan Cibali Kapı’dan geçerek Gül Camii’ne (Hagia Theodosia Kilisesi) ulaşıyoruz. Haliç Surları’nın bir diğer önemli kapısı olan Ayakapı'da Ayios Nikolaos Kilisesi’ne uğruyor, II. Mahmut Dönemi Karakolu, Sekbanbaşı Abdurrahman Ağa Türbesi ve Cumhuriyet Çeşmesi’nden sonra Ortodoksların kutsal mekanı Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne uğruyoruz. Fener sokaklarından geçerek Kırmızı Mektep olarak bilinen Fener Rum Erkek Lisesi, 700 yıldır yaşayan Moğolların Meryemi (Mukhliotissa) Kilisesi ve Dimitri Kandemir Evi’ni görüyoruz.
Öğle yemeğinden sonra Bulgar (Sveti Stefan) Kilisesi’ne uğruyor ve Balat sokaklarından ilerliyoruz. Musevi cemaatin en önemli ibadet yerlerinin başında gelen Ahrida Sinagogu'nu dışarıdan görüyoruz. Ayazmasıyla ünlü Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi, bir Mimar Sinan eseri olan Ferruh Kethüda Camii’ni gezdikten sonra Ayvansaray’a doğru ilerliyoruz. Gezimiz, Cabir - Atik Mustafa Paşa Camii (Petrus Marcus Kilisesi) ve Blachernai Ayazma Kilisesi’nden sonra sona eriyor.

Fiyat: 30 TL


Öğle yemeği önerileri:
Balat, Fındık Kabuğunda Köfte
212-6353310, 212-6353353
Kişi sayısına göre rezervasyon gerekli. İsterseniz menü de alınabilir. Fiyatlar hesaplı, servis çabuk ve iyi, yemekler lezzetlidir. Kuru fasulye, pilav, köfte, piyaz ve çeşitli ev yemekleri mevcut.

Rehber Bilgiler:
• Ayağınızın rahat edeceği ve giyip çıkarması kolay bir yürüyüş ayakkabısı
• Mevsim koşullarına uygun giysiler (belki lahana stili    ), şapka, bere, şemsiye, yağmurluk gibi…
• Eşyalarınızı rahat taşımanız için sırt çantası
• Camiler için hanımlara eşarp
• Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız yedek pil ve hafıza kartlarınız
• Ve bütün heyecanınız…